Лечение бессонницы в театре военных действий

Глава из книги «Охрана психического здоровья в условиях войны». Все права принадлежат их законным владельцам. Безсоння було найпоширенішим симптомом серед солдатів, які звернулися по допомогу до 528 підрозділу CSC протягом першого року OIF. Клінічні лікарі, які надавали солдатам лікування від безсоння, спочатку дізнавалися, чи є проблема частиною основного психіатричного розладу, симптомом оперативного стресу або розладом адаптації.

 За відсутності інших симптомів, когнітивно-поведінкова психотерапія (проведення навчання з гігієни сну), може бути рекомендована для початкового втручання через імовірність того, що призначені медичні препарати спричинять сонливість під час виконання бойових дій або ускладнене відходження від сну в небезпечних ситуаціях. Рішення про прийом медичних препаратів має враховувати військово-облікову спеціальність солдата, поточні обов’язки, супутні симптоми, зловживання психотропними препаратами в анамнезі й очікувану здатність виконувати інструкції та дотримуватись рекомендованого графіка прийому. 

Медичними препаратами у формулярі зони бойових дій для лікування безсоння можуть бути: Тразодон, Золпідем, Лоразепам, Клоназепам, Празозин і Кветиапін.

 Тразодон особливо корисний для пацієнтів, які постійно прокидаються вночі. Щоб забезпечити максимально корисне використання, клінічні лікарі повинні витратити додатковий час, щоб розповісти пацієнту про спосіб прийому цього препарату в польових умовах. Недоліком Тразодону є його тенденція до спричинення ранкової седації або інерційності, зокрема у випадку, якщо доза завелика. Часто стандартна доза (50 або 100 мг із подальшим підвищенням із кроком 50 або 100 мг) є або недостатньою, або завеликою для пацієнта. Оскільки 528-й підрозділ із CSC призначав цей препарат лише для нормалізації сну, пацієнтам давали таблетки різної сили дії (як правило, від 25 до 200 мг) та з гнучкими інструкціями із застосування. Пацієнтам рекомендували вживати помірну початкову дозу, щоб отримати особисту відповідь, опісля чого титрувати дозу (збільшити або зменшити) в межах попередньо заданого діапазону доти, доки пацієнт не зможе а) заснути упродовж однієї години після прийому препарату, б) спати всю ніч та в) прокидатися без відчуття втоми.

Лоразепам
і Клоназепам виявилися найефективнішими для лікування пацієнтів у 528-му підрозділі CSC із вираженими симптомами тривоги на додачу до безсоння. Ці медичні препарати
були зручними для пацієнтів із панічними атаками та безсонням, оскільки їх можна вживати у розділених дозах для лікування обох проблем, що позбавляє солдата необхідності дотримуватися складнішого режиму лікування. Але клінічні лікарі мають ретельно оцінити потребу пацієнта в прийомі цих медичних препаратів протягом тривалих періодів, щоб запобігти психологічній залежності, яка може призвести до синдрому відміни у разі неможливості поповнити запаси. 

Пацієнтам, які в минулому зловживали психотропними речовинами або мають такий ризик, не слід призначати бензодіазепіни на ТВД. Клінічні лікарі мають ретельно моніторити пацієнтів, які приймають бензодіазепіни. 

Доцільно повідомити комусь із вертикалі командування солдата (за згодою солдата) про те, що йому призначили медичні препарати для нормалізації сну, оскільки вони можуть вплинути на здатність солдата виконувати обов’язки у перші декілька днів, поки коригується доза.

Амбієн
(Золпідем [Sano -Aventis, м. Бридж- уотер, штат Нью-Джерсі]) особливо корисний для лікування пацієнтів із початковою стадією без- соння як ізольованим симптомом або в контексті афективного розладу. 

Празозин, хоча і недостатньо досліджений, отримав підвищену увагу через свою здатність усувати нічні кошмари, які виникли внаслідок пережитих травмувальних подій. 

Сероквел (Кветиапін; AstraZeneca US, м. Вілмінгтон, штат Делавер) також може бути корисним для таких пацієнтів, а також для пацієнтів із біполярним розладом другого типу як для лікування безсоння, так і афективних розладів.

Добавить комментарий